
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 16 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 70 mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.3 Ω |
| Test Frequency | 2.52 MHz |
| Military Standard | Not |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 22 µH |
| Core Material | Ferrite |
| inductance tolerance | 10 % |
| Max DC Current | 230 mA |
| DC Current | 230 mA |
| Saturation Current | 70 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 70 mA |
| Max Temperature Rise Current | 230 mA |
| Max Length | 1.8 mm |
| Max Width | 1 mm |
| Min Length | 1.4 mm |
| Min Width | 600 µm |
Stock: 7865
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09404
Ext.Price$0.09404
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09404 | $0.09404 |
| 10 | $0.07822 | $0.78220 |
| 50 | $0.07273 | $3.63650 |
| 100 | $0.06763 | $6.76300 |
| 500 | $0.06307 | $31.53500 |
| 1000 | $0.05882 | $58.82000 |
| 3000 | $0.05198 | $155.94000 |
| 5000 | $0.04693 | $234.65000 |
